چربی سوز

  • توسط امیر صادق زاده
  • ۱ سال پیش
  • ۲۴۱
  • ۰
چربی سوز

چربی سوزها

 چربی سوز چیست ؟انواع چربی سوز ها کدامند؟ و چرا استفاده می‌شود این سوالاتی که در رابطه با چربی سوزها به ذهن ما خطور می‌کنند. در یک تعریف ساده می‌‌توان گفت به هر ماده‌ای که بتواند انرژی متابولیسم پایه را افزایش دهد چربی سوز گویند. چربی سوز ها انواع مختلفی دارند که نحوه کار و تأثیرگذاری هرکدام از آن‌ها بر چربی‌های بدن متفاوت است و در این مطلب با انواع چربی سوز آشنا می‌شویم.

ترموژنیک ها

 این چربی سوزها شامل دو دسته‌اند دسته اول از طریق اثر بر غدد تیروئید و افزایش T3 و T4 و درنهایت افزایش تیروکسین منجر به ‌شدت متابولیسم و سوخت‌ وساز می‌شود که باید زیر نظر پزشک مصرف شوند. زیرا در صورت استفاده خودسرانه ممکن است فرد به هیپرتیروئیدیسم دچار شود.

 دسته دوم ترموژنیک ها  از طریق اعمال اثر بر روی اثر سمپاتیک اعصاب خودمختار باعث افزایش طول آمین‌ها که مشتقات آمینی بنزن هستند می شود که این مشتقات کاتکول آمینی شامل هورمون‌های آدرنالین و نورآدرنالین می باشند که از قسمت مرکزی غده فوق کلیوی ترشح می شوند واز این قبیل می ‌‌توان به مکمل افدرین که از گیاه افدرا  را از خانواده فافدراسه  تهیه شده اشاره کرد.

داروهای هایی نظیر آتروپین وهیوسین و سکوپولامین  نیز در این دسته قرار می‌گیرند که باید زیر نظر پزشک مصرف شوند با مصرف مکمل افدرین بدن در حالت ستیزوگریز قرار می‌گیرد. در این حالت خون بیشتری به بافت‌ها می‌رسد و سوخت ‌وساز سلول بویژه کاتابولیسم را افزایش می‌دهد در زمان مصرف افدرین فرد دچار تپش قلب می‌شود.

بلوکه کننده ها

این دسته چربی سوز نیستند ولی مانع جذب چربی در بدن می‌شوند. به این طریق که سلول چربی را فاگوسیت می‌کند و دور تا دور سلول چربی را فرامی‌گیرد تا از طریق بدن جذب نشوند. از بلوکه کننده ها می‌‌توان به چیتوسان اشاره کرد که این مکمل از جلبک دریایی ساخته شده اند.

دفع کننده ها

 این دسته نیز چربی سوز نیستند و فقط مانع جذب چربی و دفع آب از بدن می شوند. مثلاً فروزماید  باعث می‌شود که آب بدن به همراه سدیم و پتاسیم از طریق ادرار دفع شود و نیز مقدار کمتری از مواد غذایی جذب بدن شود و یا (تریامترین H ) که پتاسیم را در بدن نگه می‌دارد و فقط سدیم را به همراه آب از بدن دفع می‌کند و فشار کمتری به قلب وارد می‌کند و در اصل با مصرف دیورتیک ها وزن بدن از طریق دفع آب کم شده و چربی‌ها مصرف نمی‌شوند . دیورتیک ها جزء خطرناک ‌ترین داروها به حساب می آیند زیرا تعادل الکترولیتی بدن را بهم می ‌ریزند.

 در دسته دفع کننده ها مکملی به نام زین گال وجود دارد که آنزیم‌ های لیپاز لوزالمعده را از بین می‌برد چربی‌ها جذب بدن نشده و از راه مدفوع دفع می‌شوند و فرد همیشه دارای مدفوع چرب است که مصرف آن نیز خطراتی به همراه دارد. همچنین با کاهش جذب ویتامین‌های محلول در چربی عوارض کمبود این ویتامین‌ها را به دنبال دارد.

ترکیبات الی اکتیو

 شامل آنزیم‌ها ، کوآنزیم ها و ویتامین‌ها و بعضی ترکیبات الی می باشند .مثل مکمل‌هایی چون کوآنزیم Q10 کرومیوم ، آنتی‌اکسیدان‌ها و ال کارنیتین که این دسته جزء بی ‌ضررترین چربی سوز ها می باشند

چربی‌های مفید

این دست LDL را کاهش داده و HDL را افزایش می‌دهد. سریع ‌تر به انرژی تبدیل شده و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد شامل مکمل‌های نظیر CLA که از شیر گاو به دست آمده و روغن‌های MCT مثل روغن کنجد ، زیتون و روغن‌های گیاهی می باشد.

fat Burner

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *