چرا ورزشکاران کراتین مصرف می کنند

  • توسط امیر صادق زاده
  • ۱ سال پیش
  • ۰
چرا ورزشکاران کراتین مصرف می کنند

کراتین فواید بالایی دارد که ۵۰ درصد در بدن ساخته می شود و ۵۰ درصد توسط رژیم غذایی حیوانی که منبع کراتین می باشند باید تامین شود.

کراتین به طور طبیعی در کوشت قرمز و ماهی ها و سایر محصولات لبنیاتی که از محصولات حیوانی بدست می آید وجود دارد و در شرایط عادی باید فرد سطح کراتین بدن خود را باید حفظ نماید و حتی کسانی که رژیم غذایی گیاهی دارند باید سطح کراتین بدن خود را حفظ نمایند تا دچار مشکل نشوند.

حالا سوال اینجاست که چرا بدنسازان و ورزشکاران کراتین مصرف می کنند

کراتین یک مشتق اسید آمینه است که در کلیه سلول های بدن یافت می شود اما در درجه اول در ماهیچه ها ذخیره می شود.این ماده در بافتهایی مانند ماهیچه ها در سطح بالای انرژی که دچار افت می شوند نقش بسیار مهمی دارند و از سقوط آنها جلوگیری می نمایند.کراتین به عنوان شارژ کننده متوالی سلول ها عمل می کنند و همچنین انرژی را از اطراف سلول به جایی که لازم است به سرعت منتقل می کند همین امر باعث می شود که ورزشکار در تمرینات پر فشار دچار عفت و تحللیل نشود.

از طرفی کراتین طبیعی که در بدن وجود دارد و مکمل اثر مشابهی در بدن دارند با این تفاوت که مکمل ها غلظت بیشتری نسبت به کراتین های طبیعی دارا می باشند و ورزشکاران اغلب برای افزایش عملکرد عضلات از آنها استفاده می نمایند.

از طرفی نیز کراتین برای عملکرد مغز نیز مهم است ، زیرا مغز شما از انرژی زیادی استفاده می کند. برخی ازورزشکاران  برای کمک به تقویت هوشیاری کراتین مصرف می کنند ، و مطالعات زیادی برای بررسی اینکه آیا مکمل های کراتین ممکن است برای بیماریهای عصبی مانند پارکینسون و افسردگی خفیف مفید باشد ، انجام شده است.

کاربرد های درمانی کراتین

در حالی که مکمل ها برای عموم مردم بی خطر هستند کاربرد های درمانی آنها نیز مورد مطالعه قرار گرفته است  و به علت طیف وسیعی از تجزیه فیبر عضلانی در درمان دیستروفی عضلانی بسیار مفید هستند.همچنین در درمان بیماریهای عصبی که در بالا به آن اشاره شد نقش خوبی را ایفا می کنند از طرفی رژیم مناسب کراتین برای افراد سالمند برای حفظ توده های عضلانی بسیار مناسب می باشد.

آیا زنان باردار باید مکمل های کراتین مصرف کنند

شواهد موجود برای حمایت از استفاده از کراتین برای تقویت عملکرد عضلات کاملاً واضح است. در طول مطالعات بی شماری از مکمل کراتین در عرصه ورزش و در مطالعات بالینی ، مصرف کراتین از ایمنی خوبی برخوردار است. اما هیچ گونه اطلاعات ایمنی در مورد مصرف مکمل کراتین در دوران بارداری وجود ندارد. مطالعات نشان داده که مادرانی که در دوران بارداری کراتین مصرف کرده اند و مقدار دفع کراتین از طریق ادرار بیش از حد مجاز بوده این عمل آنها سبب کبودی نوزادان گردیده است.پس بهتراست که خانم های باردار از یک رژیم غذایی حاوی گوشت و ماهی پیروی کنند و از مصرف کراتین اجتناب نمایند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *