فواید ال کارنیتین

  • توسط امیر صادق زاده
  • ۲ سال پیش
  • ۲۳۳
  • ۰
فواید ال کارنیتین

ال کارنیتین

اگر به دنبال ماده ای می گردید که به حفظ سلامت قلب و مغز کمک کند ودر بهبود عملکرد ورزشی نیز نتایج خوبی داشته باشد ما ال کارنیتین را پیشنهاد می کنیم. در این مقاله قصد داریم به فواید مصرف ال کارنیتین در بدن بپردازیم.تا بتوانید شناخت کاملی از این ماده داشته باشید و با علم این ماده را مصرف نمایید.

این ماده از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و موجب آزاد سازی انرژی از یاخته های چربی می شود.این ماده در بدن در بافت عضلات و کبد ساخته و از طریق جذب بعضی از مواد غذایی مانند گوشت، گوشت مرغ، ماهی، و برخی از فراورده‌های لبنی می توانید این نوع مکمل غذایی را به بدن خود برسانید.اما منبع اصلی این ماده به میزان زیاد در گوشت قرمز می باشد.البته ما توصیه نمی کنیم که بیش از حد از گوشت قرمز استفاده کنید که این روش نیز عوارض خاص خود را دارد.

فواید مصرف ال کارنیتین

بهبود عملکرد مغزی و کمک به کاهش علائم ناخوشایند برخی از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، دیابت، پرکاری تیروئید و نارسایی کلیوی و کمک به عملکرد بهتر ورزشکارن از جمله فواید شناخته شده این مکمل می باشد.

بهبود عملکرد مغزی

سلول های مغزی معمولا در حالت طبیعی تنها از گلوکز برای تامین انرژی خود استفاده می نمایند. استیل ال  کارنیتین با قابلیت عبور از سد خونی محافظ مغز و ورود به سلولهای مغزی می تواند به این سلولها کمک نماید تا علاوه بر گلوکز، اسیدهای چرب را نیز بسوزانند. نتیجه این موضوع افزایش انرژی در دسترس برای سلولهای مغزی، رفع خستگی، تغییرات مثبت خلق، کاهش استرس، و بهبود عملکرد مغز می باشد. اگرچه استیل ال – کارنیتین به طور طبیعی نیز در بدن تولید می گردد، ولی میزان آن در حدی نیست که تاثیر شایانی بر عملکرد مغزی بگذارد.

 از این رو محققان باور دارند که مصرف ال – کارنیتین به عنوان مکمل می تواند تاثیرات مهم تری نسبت به مصرف ال – کارنیتین به خصوص برای بهبود عملکرد مغز داشته باشد. تاکنون تاثیرات مثبت مصرف استیل ال – کارنیتین در افزایش قوای شناختی و تقویت حافظه در سالمندان، در بهبود کلی خلق  در بیماران با اختلالات خلقی مانند افسردگی، در کاهش علائم و مشکلات آلزایمر و کاهش علائم نوروپاتی دیابتی مورد بررسی قرار گرفته که بعضی از آنها مورد تایید قرار گرفته است، ولی تحقیقات در تمامی این موارد ادامه دارد.(فواید ال کارنیتین)

بهبود عملکرد قلب

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف این ماده فشار خون بالا را کاهش می‌دهد و التهابات قلبی را درمان می‌کند. مشکلات بیماران دچار نارسایی قلبی بیماران با التهاب بافت می تواند بهبود دهد و موجب بهبود عملکرد قلب می شود.(فواید ال کارنیتین)

کمک به درمان دیابت

مطالعات در برخی از بیمارن دیابتی نشان داده است که این مکمل می تواند برای بیماران دیابتی بسار مفید واقع شود. و کاهش قند خون را در این بیمارن شاهد بوده اند.اما این بیماران از مصرف خودسرانه این دارو اجتناب کنند و باید با تجویز دکتر این کار انجام دهند.(فواید ال کارنیتین)

آیا ال کارنیتین موجب کاهش وزن می شود

گزارشات ضد و نقیضی از کاهش وزن توسط ال کارنیتین وجود دارد در بعضی از گزارشات این کاهش وزن تایید شده و در بعضی گزارشات این کاهش وزن رد شده است ولی در مجموع ماهیت این مکمل برای کم کردن وزن نیست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.