دوپینگ

  • توسط امیر صادق زاده
  • ۱ سال پیش
  • ۰
دوپینگ

دوپینگ

از جنبه کلی به نظر می‌ رسد که استفاده از مواد خارجی برای افزایش کارایی ورزشی قدمتی معادل عمر ورزش‌های رقابتی داشته باشد و دوپینگ در راستای ورزشهای رقابتی تا به امروز به مسیر خود در کنار این ورزش ها ادامه داده است.

تاریخچه دوپینگ

 در مورد واژه‌ شناسی این کلمه نقطه نظرات جالبی وجود دارد. براساس یکی از این نظریه ها این واژه‌ ازdop  مشتق گرفته شده است .لغت dop  به نوعی نوشیدنی الکلی گفته می‌شد که به عنوان محرک در آیین‌های قبیله‌ ای آفریقای جنوبی در طی قرن هجدهم به کار می‌رفت . نقطه نظر دیگر آن است که دوپینگ احتمالاً از لغت آلمانی doop نوعی سس غلیظ گرفته شده‌است که در فرهنگ محاوره امریکا برای توصیف چگونگی بی‌هوش کردن قربانیان توسط سارقین با استفاده از مخلوط تنباکو و دانه‌های یک گیاه خاص وارد شده است  که این ترکیب باعث ایجاد حالت خواب‌آلودگی گیجی و توهم می‌شد.

بتدریج واژه dop استعمال گسترده ‌تری پیدا کرد و در رابطه  با ورزش تحت عنوان دوپینگ اطلاق شد. dop  نخستین بار در سال ۱۸۸۹ وارد فرهنگ لغات انگلیسی شد و جالب اینجاست که در آن زمان یک معجون مخدر برای تاثیر بر روی کارایی اسب‌های مسابقه به‌‌عنوان معادل کلمه دوپینگ ذکر شده بود. در عصر حاضر کاربرد دوپینگ  کاملاً متحول شده است و در تعریف آن رجحان غیرشرافتمندانه در کارایی لحاظ شده است. با گسترش دوپینگ این واژه نه‌ تنها به سوءمصرف داروها بلکه به کاربرد سایر روش‌های بهبود کارایی یا اقدام به تقلب در آزمون‌های دوپینگ اطلاق می شود.

لیست داروهای دوپینگ

 لیست مواد و روش‌های غیرمجاز و گستره داروهای موجود در لیست غیرمجاز طی سالیان تغییر نموده و از سوی دیگر تمایل به مصرف مواد و روش‌های دوپینگ دست‌خوش تحول شده همچنین روش‌های سنجش دارو و آزمون دوپینگ ارتقا یافته‌اند.

امروز آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ هر سال لیست مذکور را بازنگری می‌کند و یک فرصت سه ماه تا زمان اجرای لیست جدید داده می شود. لیست مذکور در مورد همه ورزش ها صدق می کند همچنین مواد و روش‌هایی که در زمان رقابت و یا خارج از زمان مسابقه ممنوع است را درآن ذکر می‌کند. نمونه‌هایی از داروهای هر طبقه در این لیست ارائه شده‌اند اما به خاطر آنکه داروهای جدید به کرات در بازارهای زیرزمینی و غیرقانونی ساخت و عرضه می شوند WADA از واژه و سایر مواد با سایر با ساختار شیمیایی مشابه یا اثرات بیولوژیک همسان در انتهای نمونه‌های ذکرشده استفاده می‌کند.

در این قسمت به داروهایی که بطور شایع در کشورمان مصرف می شوند اشاره خواهیم داشت و در مقالات بعدی به‌ طور مختصر به خواص دارو علت سوء مصرف در ورزش‌کاران و عوارض جانبی آن‌ها خواهیم پرداخت.

این گروه دارویی عبارتند از استروئیدهای آنابولیسم آندروژنیک ، محرک‌ها ، هورمون‌های رشد و داروهای ادرار آور

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *